Raport podsumowujący konsultacje Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego w gminie Łagiewniki

Gmina Łagiewniki zakończyła konsultacje zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Powodem dla którego przystąpiono do zmiany dokumentu były wnioski od mieszkańców oraz potrzeba dostosowania przeznaczenia terenów do aktualnych potrzeb związanych z projektowaną inwestycją  polegającą na budowie drogi ekspresowej S8 (Wrocław-Kłodzko). Konsultacje były prowadzone dla wszystkich sołectw z terenu gminy.

 

W ramach opracowywania tego dokumentu przeprowadzono wiele różnych form konsultacji z mieszkańcami. Były to:

  • spotkanie zamknięte,
  • 8 spotkań konsultacyjnych on-line za pośrednictwem platformy Clickmeeting oraz konkurs literacko-plastyczny na podstawie którego przeprowadzono analizę potrzeb dzieci i młodzieży,
  • warsztaty konsultacyjne planistyczne i warsztaty konsultacyjne projektowe wraz ze studentami Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach
  • ankieta on-line
  • spotkanie otwarte - podsumowujące

 

W różnych formach konsultacji wzięło udział blisko 200 mieszkańców i mieszkanek. Postulaty i wnioski dotyczące przestrzeni dają wyobrażenie o oczekiwaniach mieszkańców co do przyszłości gminy.

 

Główne wnioski ze spotkań z mieszkańcami

Gmina Łagiewniki powinna pozostać przyjaznym miejscem do mieszkania, z ograniczonymi inwestycjami o charakterze przemysłowym, a jeśli już to nieuciążliwymi i skupionymi w pobliżu drogi S8, która powstanie w najbliższym czasie.

Mieszkańcy doceniają walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy i uważają, iż jest to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie, stąd postulat sensownej rozbudowę infrastruktury dla odwiedzających gminę np. tworzenie parkingów czy ścieżek rowerowych, jednak bez znacznej ingerencji w cenną przyrodę i krajobraz.

Dobra komunikacja rowerowa jest priorytetem dla mieszkańców, którzy nie tylko chcieliby wzmocnienia potencjału turystycznego, ale również usprawnienia poruszania się po gminie dla nich samych.

Zabudowa nie powinna być rozszerzana zbytnio poza obecne skupiska i już zaplanowane pod zabudowę tereny.

Miejsca wspólne są ważne dla uczestników konsultacji i widzą deficyt w tym aspekcie - brakuje przestrzeni do integracji i kreowania życia społecznego.

Budowa S8 oceniana jest pozytywnie i jako szansa na rozwój gminy oraz poprawę komunikacji, część uczestników konsultacji zwracała jednak uwagę na zagrożenia związane z tą inwestycją. Przede wszystkim dzielenie przestrzeni i wprowadzenie sztucznej bariery pomiędzy miejscowościami i zaburzenie części naturalnych ciągów komunikacyjnych. Dzięki spotkaniom zebrano kilkadziesiąt wytycznych do prac nad Studium.

 

 

0
0